Πρόσκληση στα εγκαίνια του Εργαστηρίου Ελληνικής και Λατινικής Φιλοσοφικής Γραμματείας “ΛΙΝΟΣ Γ. ΜΠΕΝΑΚΗΣ”

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Το Τμήμα Φιλοοσοφίας ευχαριστεί δημόσια την Ακαδημαϊκό Καθηγήτρια και Πρόεδρο της Βουλής κα Αννα Ψαρούδα Μπενάκη για τη δωρεά της Βιβλιοθήκης του εκλιπόντος συζύγου της Λίνου Γ. Μπενάκη προς το νεοσυσταθέν Εργαστήριο Ελληνικής και Λατινικής Φιλοσοφικής Γραμματείας. Προκειμένου να εκφρασθεί η ευγνωμοσύνη του Τμήματος προς την δωρήτρια το εν λόγω ερευνητικό Εργαστήριο περιλαμβάνει στον τίτλο του το όνομα “Λινος Γ. Μπενάκης”.

Η Βιβλιοθήκη του Λίνου Γ. Μπενάκη περιλαμβάνει 2.800 βιβλία ελληνικά, γερμανικά, αγγλικά, γαλλικά, ιταλικά, ρωσικά και αρμενικά (μεταξύ των οποίων περίπου 100 παλαίτυπα του 18ου και του 19ου αιώνα), 350 τόμους ή τεύχη περιοδικών φιλοσοφίας, φιλολογίας, ιστορίας και νεοελληνικής λογοτεχνίας, και  περίπου 1.000 ανάτυπα μελετών πρωτίστως ιστορίας της φιλοσοφίας. Επιπροσθέτως, περιέχει δύο χειρόγραφα, ένα μεταβυζαντινό και ένα αρμενικό, που περιμένουν τους ειδικούς μελετητές για να αποκαλύψουν την αξία τους.

Μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς και εγκατάστασης των βιβλίων στα βιβλιοστάσια του Εργαστηρίου στους χώρους που παραχωρήθηκαν από την Πρυτανεία στο Τμήμα στο Κτήριο Β, είναι χαρά μας να καλέσουμε την ακαδημαϊκή κοινότητα στο πανηγυρικό πρόγραμμα εγκαινίων, που περιλαμβάνει μια επιστημονική ημερίδα αφιερωμένη στην έρευνα της Ελληνικής Φιλοσοφικής Γραμματείας (10 Οκτωβρίου 10.00 -13.00, Αιθουσα Ι.10 Συνεδριακό Κέντρο) καθώς και τα επίσημα εγκαίνια του Εργαστηρίου με παρουσία της δωρήτριας κας Αννας Ψαρούδα Μπενάκη και του Πρυτάνεως κου Χ. Μπούρα (Κτήριο Β, Ισόγειο).

Ο Πρόεδρος του Τμήματος
Μ. Παρούσης

Ακολουθεί η πρόσκληση και το πρόγραμμα της εκδήλωσης:

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

Σας προσκαλούμε στα εγκαίνια του Εργαστηρίου Ελληνικής και Λατινικής Φιλοσοφικής Γραμματείας «Λίνος Γ. Μπενάκης» και στην Ημερίδα «Ελληνική και λατινική φιλοσοφική γραμματεία: έρευνα αιχμής» του Τμήματος Φιλοσοφίας, που θα πραγματοποιηθούν στο Συνεδριακό και πολιτιστικό κέντρο του Παν/μίου Πατρών, αίθουσα Ι.10, στις 10 Οκτωβρίου 2023, 10.00. Επισυνάπτεται το πρόγραμμα.
Εκ μέρους της οργανωτικής επιτροπής
Γιάννης Α. Δημητρακόπουλος
Αναπληρωτής καθηγητής του Τμήματος Φιλοσοφίας

Α ́ Συνεδρία

The Thomas de Aquino Byzantinus Research Project
Πρόεδρος: Καθηγ. Π. Κόντος

• 10.00 Χαράλαμπος Δενδρινός, Senior Lecturer, Director, The Hellenic Institute, Royal Holloway, University of London,
    The Thomas de Aquino Byzantinus Research Project: Objectives and Perspectives
  • 10.30 Γιάννης Α. Δημητρακόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Φιλοσοφίας Πανεπιστημίου Πατρών
    Η ιστορικοφιλοσοφική αξία τού Thomas de Aquino Byzantinus
  • 11.00  Δρ. Ιωάννης Κασσίδης, Τμήμα Ιστορίας, Ιόνιο Πανεπιστήμιο
    Ἀνάγκη, αὐτεξούσιον/βουλεύεσθαι και τύχη στους πέντε Λόγους του Γεωργίου Σχολαρίου – Γενναδίου Β ́ Περὶ θείας προνοίας καὶ προορισμοῦ (1458/64)
  • 11.30 Συζήτηση
  • 11.45 Διάλειμμα – μπουφές

Β ́ Συνεδρία

The New Edition of Aristotle’s Complete Works
Πρόεδρος: Χ.Ταμπάκης

• 12.00 David Reeve, Delta Kappa Epsilon Distinguished Professor, University of North Carolina at Chapel Hill
    The Aristotle Complete Works Project: its raison d’être
  • 12.30 Παύλος Κόντος, Καθηγητής, Τμήμα Φιλοσοφίας Πανεπιστημίου Πατρών
    Τα άπαντα του Αριστοτέλη: γιατί εδώ; γιατί ξανά; γιατί στα Αγγλικά;
  • 13.00 Συζήτηση

Γ΄ Πανηγυρική Συνεδρία

Η Δωρεά της Βιβλιοθήκης του Λίνου Μπενάκη στο Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών
Πρόεδρος: Γ. Δημητρακόπουλος