Ψυχική υγεία και κλινικές παρεμβάσεις προσυμπτωματικής διάγνωσης και θεραπείας, μοντέλο SBIRT, 05/07/2023

Ενημερωτική Ημερίδα, με τίτλο
“ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ, ΜΟΝΤΕΛΟ  SBIRT”

θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 5 Ιουλίου 2023, ώρα 18.00 στην αίθουσα Θ4, Κουκούλι (πρώην ΤΕΙ).

Στην Ημερίδα θα παρουσιαστούν:

– Μία πλατφόρμα On line αξιόπιστων διαγνωστικών εργαλείων, που χρησιμοποιεί ο κλινικός για την ασφαλή διάγνωση πριν καν την εκδήλωση συμπτωμάτων ψυχοπαθολογίας.
– Εργαλεία κινητοποίησης του εφήβου ή ενήλικα και, σε περιπτώσεις που χρειάζεται θεραπεία και συμβουλευτικής σε θέματα εξαρτήσεων και διαταραχών κατάθλιψης και άγχους.
– Μία πλατφόρμα εκπαίδευσης των επαγγελματιών στην όλη προσέγγιση με μια σειρά δοκιμασμένων ερευνητικά εργαλείων.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ:

• 18:00  Έναρξη και χαιρετισμοί
  • 18:30 – 19:00 Ψυχική Υγεία και νέες Τεχνολογίες, Προκλήσεις και Διλήμματα
    Εισηγητές: Δρίτσας Ι. Αναπληρωτής Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Πατρών
    & Σφέτσος Χ. Αστυνομικός υποδιευθυντής, Υπ. Διδάκτορας Πανεπιστημίου Πατρών-Κοινωνικός Λειτουργός
  • 19:00 – 20:00 Κλινικά εργαλεία προ-συμπτωματικού ελέγχου σε έφηβους με προβλήματα εξαρτήσεων, Μοντέλο SBIRT.
    Εισηγήτρια: Κακαρούμπα Α. Κοινωνική Λειτουργός, Συνεργάτης Ινστιτούτου Υγείας του Παιδιού
  • 20:00 – 20:15 Συζήτηση και Συμπεράσματα
  • 20:15 Λήξη Ημερίδας

Την εκδήλωση θα συντονίσει η Δρ. Μαρία Ζαφειροπούλου, Νομικός, Γεροντολόγος Ιδρύτρια Co2gether.

Dr. Ioannis Dritsas PhD
Associate Professor