Resource Orchestration in Support of Edge Computing in Optical Networks, 15/12/2023

Σας ενημερώνουμε για την παρακάτω ομιλία η οποία θα δοθεί στα πλαίσια της σειράς εκδηλώσεων “Σεμινάριο CEID & Social Hour” και των ΔΠΜΣ ΥΔΑ, ΣΜΗΝ και ΟΣΥΛ.

Τίτλος: Resource Orchestration in Support of Edge Computing in Optical Networks
Ομιλητής: Μάνος Βαρβαρίγος, Καθηγητής, Σχολή ΗΜΜΥ, ΕΜΠ
Ημερομηνία-χώρος: Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου, 3-5μμ, ΤΜΗΥΠ, αμφιθέατρο Γ

Περίληψη: Extending the cloud resources to the network’s periphery, commonly known as edge computing, has been recognized as a key in overcoming critical challenges in data collection, transmission, and processing in centralized computing systems. The realization of the edge-cloud continuum is based on the movement of data and workload from the devices, to the edge and the core cloud and vice versa. This horizontal (edge-to-cloud) and vertical (edge-to-edge) movement requires efficient allocation of optical networking resources in the core, the metro, and the access segments that usually belong to different administrative domains. In this continuously evolving environment, the joint allocation of networking and computing resources can significantly improve the provided QoS, while increasing the utilization of the resources. These problems can be mitigated through the development of appropriate resource orchestration mechanisms that consider the application requirements and the different resource characteristics during the resource allocation process and utilize the necessary tools for resource management and monitoring.

Σχετικά με τον ομιλητή: Ο Μάνος Βαρβαρίγος είναι διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών του Ε.Μ.Π. (1988), και διδάκτωρ του Massachusetts Institute of Technology (ΜΙΤ, 1992) στην ειδικότητα των δικτύων επικοινωνιών. Από το 1992 εως το 1998 ήταν Επίκουρος και στην συνεχεια Αναπληρωτής Καθηγητής στο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια, Σάντα Μπάρμπαρα (University of California, Santa Barbara – UCSB). Το 1998-1999 ήταν Αναπληρωτής Καθηγητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Delft (TU Delft) της Ολλανδίας. Κατά το διάστημα 1999-2015 ήταν Καθηγητής στο τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής (ΤΜΗΥΠ) του Πανεπιστημίου Πατρών, όπου διεύθυνε το Εργαστήριο Δικτύων Επικοινωνιών. Από τον Ιούνιο 2015 εως σήμερα ο κ. Βαρβαρίγος είναι Καθηγητής στο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και απο τον Νοεμβριο 2023 ειναι Αντιπρύτανης Ερευνας, Καινοτομίας, Εξωστρέφιας και Δημοσίων σχέσεων του ΕΜΠ. Κατά το διάστημα 2016-2017 ήταν Καθηγητής και Πρόεδρος του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Επιστημης υπολογιστων στο Monash University της Αυστραλιας, σε άδεια ανευ αποδοχών απο το ΕΜΠ. Έχει τιμηθεί με διεθνή βραβεία (π.χ. Vinton Hayes award, NSF Research Initiation award, JLT Best paper Award, κλπ) καθώς και με το πρώτο Πανελλήνιο Βραβείο της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας το 1982. Ο κ. Βαρβαρίγος έχει εκτενές δημοσιευμένο Επιστημονικό Έργο με πάνω από 450 δημοσιεύσεις, εκ των όποίων άνω των 150 είναι σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά. Κατά το 2003-2016 ο κ. Βαρβαρίγος διατέλεσε Διευθυντής και αργότερα επιστημονικός Διευθυντης του Τομέα Δικτυακών Τεχνολογιών του ΙΤΥΕ-Διόφαντος, ενώ κατά την περίοδο 2016-2021 ήταν μέλος του ΔΣ του ΙΤΥΕ. Ο κ. Βαρβαρίγος ήταν επιστημονικός υπεύθυνος σε πάνω από 40 διεθνή ερευνητικά προγράμματα, συντονιστής σε αρκετά από αυτά, και συμμετείχε και σε πολλά ελληνικά ερευνητικά προγράμματα καθώς και αναπτυξιακά έργα στον τομέα των δικτυακών επικοινωνιών και της πληροφορικής. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στις περιοχές των οπτικών δικτύων, των έξυπνων ενεργειακών δικτύων (smart grids), και της παράλληλης και κατανεμημένης επεξεργασίας.

Χρήστος Κακλαμάνης
Καθηγητής & Πρόεδρος Τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής