Συγχαρητήρια ανακοίνωση της Κοσμητείας της Σχολής Θετικών Επιστημών

Η Κοσμητεία της Σχολής Θετικών Επιστημών συγχαίρει τον κ. Χάρη Αναστόπουλο, Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου μας για την πολύ πρόσφατη έκδοση (31-08-2023) του βιβλίου του, με τίτλο “Quantum Theory: A Foundational Approach”, μέσω του επιφανούς εκδοτικού οίκου Cambridge University Press.

Το βιβλίο έχει ήδη λάβει θερμές κριτικές, καθώς είναι το πρώτο εγχειρίδιο που συνδυάζει την παρουσίαση των ραγδαία αναπτυσσόμενων κβαντικών τεχνολογιών με την εις βάθος ανάπτυξη των θεμελίων της κβαντικής θεωρίας. Η έκδοση του βιβλίου είναι σημαντική για την προβολή του Τμήματος Φυσικής, της Σχολής Θετικών Επιστημών και του Πανεπιστημίου μας, καθώς ο εκδοτικός οίκος ηγείται, διεθνώς, στα θέματα κβαντικής επιστήμης και τεχνολογίας.

Συγχαρητήρια στον συνάδελφο Χ. Αναστόπουλο και του ευχόμαστε από καρδιάς, το βιβλίο να είναι καλοτάξιδο!

Γεώργιος Παπαθεοδώρου
Κοσμήτορας Σχολής Θετικών Επιστημών