Ανανεώνοντας την αριστοτελική θεωρία του δράματος στην ψηφιακή εποχή, 31/05/2023

Το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών για το «Αρχαίο ελληνικό θέατρο και την πρόσληψή του» σας προσκαλεί στη διάλεξη που διοργανώνει την ερχόμενη Τετάρτη 31 Μαΐου 2023 και ώρα 19:30 στην αίθουσα Α1 του Τμήματος (κτίριο Γραμματείας) με ομιλητή τον

RICHARD JANKO, «Διακεκριμένο Καθηγητή» του Πανεπιστημίου Michigan

και θέμα:

« Ανανεώνοντας την αριστοτελική θεωρία του δράματος στην ψηφιακή εποχή »

Περίληψη: Η Ποιητική του Αριστοτέλη είναι για μας ένα δυσερμήνευτο κείμενο, του οποίου η χρησιμότητα στην κατανόηση των δραματικών κειμένων και της λογοτεχνίας γενικότερα γίνεται μετά δυσκολίας αντιληπτή. Η εντύπωση αυτή οφείλεται εν πολλοίς στην κατάσταση του κειμένου όπως μας έχει διασωθεί. Νέες πηγές για την Ποιητική, όπως επίσης για τον διάλογο του Αριστοτέλη Περὶ ποιητῶν, εντοπίζονται σε βυζαντινά χειρόγραφα και μέσα στους παπύρους του Herculaneum, οι οποίοι μόνον τώρα, χάρις σε νέες τεχνολογίες, μπορούν να αναγνωσθούν. Οι πηγές αυτές καθιστούν τις ιδέες του Αριστοτέλη για την λογοτεχνία πολύ πιο σαφείς, ειδικά όσον αφορά την μυστηριώδη έννοια της ποιητικής καθάρσεως.

Ο Richard Janko είναι «διακεκριμένος καθηγητής» (Gerald F. Else Distinguished Professor) Κλασικών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο του Michigan. Έχει σπουδάσει στο Πανεπιστήμιο του Cambridge και έχει διδάξει, εκτός από το University of Michigan, στο Πανεπιστήμιο του St. Andrews, του Cambridge, στο Columbia University, στο University of California (UCLA) και στο University College του Λονδίνου. Επίσης, έχει διδάξει ως επισκέπτης στη Scuola Normale Superiore της Πίζας και στην Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών της Αθήνας. Είναι μέλος της Αμερικανικής Ακαδημίας Τεχνών & Επιστημών και Ξένος Εταίρος της Ακαδημίας Αθηνών.

Εκτός από πλήθος άρθρων σε διεθνή περιοδικά έχει δημοσιεύσει επίσης τις εξής μονογραφίες:

• Homer, Hesiod and the Hymns: Diachronic Development in Epic Diction (1982)
  • Aristotle on Comedy: Towards a Reconstruction of Poetics II (1984)
  • Aristotle: Poetics, with the Tractatus Coislinianus, Reconstruction of Poetics II, and the Fragments of the On Poets (1987)
  • The Iliad. A Commentary. τόμ. 4: Books 13–16 (1994)
  • Philodemus: The Aesthetic Works. τόμ. I/1: On Poems Book 1 (2001)
  • (με τον D. Taylour) Ayios Stephanos: Α Bronze Age and Medieval Settlement in Southern Laconia (Annual of the British School at Athens, Supplement 44, 2008)
  • Philodemus: Τhe Aesthetic Works. τόμ. I/3: Philodemus, On Poems Books 3–4, with the Fragments of Aristotle, On Poets (2011)

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί αποκλειστικά δια ζώσης στη νεοελληνική και θα είναι ανοικτή σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Ο Διευθυντής του Π.Μ.Σ.
Καθηγητής Σταύρος Τσιτσιρίδης