Ανθρώπινα Δικαιώματα και Διακρίσεις μέσα από Αναστοχαστικές Προσεγγίσεις, 27/05/2023

Η ομάδα “ΣΤΕΚΙ” της Κίνησης “ΠΡΟΤΑΣΗ” για έναν άλλο τρόπο ζωής σε συνεργασία με το Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας του Πανεπιστημίου Πατρών σας προσκαλεί σε εκδήλωση το Σάββατο 27 Μάη 2023 και ώρα 19:30 -21.00 με τίτλο:

«Ανθρώπινα Δικαιώματα και Διακρίσεις μέσα από Αναστοχαστικές Προσεγγίσεις»

Oμιλήτριες/τές:

Πίτσου Χαρίκλεια, Phd, μέλος ΕΔΙΠ, TEπΕΚΕ, Παν. Πατρών
Μαυρόγιαννη Θεώνη, Phd, μέλος ΕΔΙΠ, ΤΕπΕΚΕ, Παν. Πατρών
Αραπάκος Λάμπρος, Κοιν. Λειτουργός, cPhd, ΤΕπΕΚΕ, Παν. Πατρών

Καθημερινά γινόμαστε μάρτυρες περιστατικών καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων εξαιτίας και των χαρακτηριστικών που φέρουν τα άτομα π.χ. λόγω φυλετικής ή εθνοτικής καταγωγής, θρησκείας ή πεποιθήσεων, αναπηρίας, ηλικίας, ταυτότητας ή και έκφρασης φύλου ή σεξουαλικού προσανατολισμού.
Ο σεβασμός της διαφορετικότητας είναι θεμελιώδους σημασίας σε κάθε δημοκρατική κοινωνία. Η ενημέρωση, ευαισθητοποίηση και εκπαίδευση των ατόμων στα ανθρώπινα δικαιώματα δύνανται να συμβάλλει στον περιορισμό των διακρίσεων.
Η παρούσα εκδήλωση στοχεύει σε πρώτο επίπεδο να εξετάσει ζητήματα διακρίσεων εστιάζοντας στην εκπαίδευση υπό την οπτική των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Σε δεύτερο επίπεδο επιδιώκει να αναδείξει πώς οι προκαταλήψεις και τα στερεότυπα συμβάλουν στην εκδήλωση συμπεριφορών που “γεννούν” ή αναπαράγουν διακρίσεις.
Σε τρίτο επίπεδο, οι συμμετέχουσες και οι συμμετέχοντες μέσα από τη “διαπραγμάτευση” σχετικών καθημερινών συμβάντων/περιστατικών θα κληθούν να εντοπίσουν τις όποιες διακρίσεις και να αναστοχαστούν σε αυτές.

Σας περιμένουμε στο ΚΕΝΤΡΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ (ΚΔΑ, Σαρανταπόρου 20, τηλ.2610451790)

Είσοδος Ελεύθερη

Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής