Διοργάνωση Φιλανθρωπικής Δράσης, 01/07/2023

Ο φοιτητικός σύλλογος των Οικοτρόφων της Φοιτητικής Εστίας του Πανεπιστημίου Πατρέων (Σ.Ο.Φ.Ε.Π.Π.) σε σύμπραξη με το Φοιτητικό Σύλλογο του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Πατρών ενώνουν τις δυνάμεις τους για τη διενέργεια μιας φιλανθρωπικής δράσης.

Το έργο αυτής της φιλανθρωπικής δράσης έγκειται στη συλλογή όσο το δυνατόν περισσοτέρων χρημάτων για την κάλυψη μέρους των εξόδων μιας οικογένειας από τη Μεγαλόπολη Αρκαδίας, η οποία αντιμετωπίζει εδώ και κάποιο χρονικό διάστημα ένα κρίσιμο και ζωτικής σημασίας πρόβλημα υγείας.

Ένα μέλος της οικογένειας αυτής, ο μικρός Μιχαήλ πάσχει από καρκίνο του ήπατος, ο οποίος είναι εξαιρετικά επικίνδυνος για τη ζωή του παιδιού αν δεν αντιμετωπισθεί άμεσα. Η οικογένεια είναι απελπισμένη, διότι χρειάζεται πολλά χρήματα για να στείλει το παιδί της σε ένα κέντρο υγείας στη Γαλλία, έτσι ώστε να πραγματοποιηθεί μεταμόσχευση ήπατος.

Η ιστορία του μικρού Μιχαήλ δημοσιοποιήθηκε προσφάτως από μία ενεργή εθελοντική οργάνωση, η οποία ονομάζεται «Παιδική Χαρά». Σας παραθέτουμε και την ηλεκτρονική διεύθυνση της ιστοσελίδας της οργάνωσης για να ενημερωθείτε καταλλήλως. https://paidikihara.com/

Ο φοιτητικός σύλλογος των Οικοτρόφων της Φοιτητικής Εστίας του Πανεπιστημίου Πατρέων (Σ.Ο.Φ.Ε.Π.Π.) σε σύμπραξη με το Φοιτητικό Σύλλογο του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών του Πανεπιστημίου ως κοινωνικά ενεργοί πολίτες και έτοιμοι να στηρίξουν την οικονομική ενίσχυση της οικογένειας για να κατορθώσει τελικώς να υπερκεράσει το τεράστιο εμπόδιο των εξόδων της, διοργανώνουν  έναν ποδοσφαιρικό αγώνα, ο οποίος θα λάβει χώρα στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου το Σάββατο 1 Ιουλίου 2023 και ώρα 18:00. Σε αυτόν τον αγώνα οι θεατές για να τον παρακολουθήσουν θα πρέπει να αγοράσουν ένα εισιτήριο που θα κοστίζει 3 ευρώ. Ο Ποδοσφαιρικός Αγώνας θα διεξαχθεί μεταξύ των ποδοσφαιρικών ομάδων της Φοιτητικής Εστίας και των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών.

Επίσης, θα υπάρχει και ένα κουτί συλλογής χρημάτων, το οποίο θα είναι διαθέσιμο στο Κυλικείο της Φοιτητικής Εστίας, έτσι ώστε οιοδήποτε μέλος της Πανεπιστημιακής Κοινότητας, αν το επιθυμεί, να συνδράμει στην προσπάθεια αυτή.

Κύριος στόχος είναι ο Ποδοσφαιρικός Αγώνας αυτός να δημοσιοποιηθεί όσο εκτενέστερα γίνεται, καθώς έτσι θα συλλεχθούν περισσότερα χρήματα για την οικογένεια αυτή.

Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη!

—————-

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΟΙΚΟΤΡΟΦΩΝ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗΣ ΕΣΤΙΑΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ