Πρώτο μετεκπαιδευτικό πρόγραμμα Χειρουργικών Τεχνικών & Παθήσεων Κεφαλής και Τραχήλου – 1ST ENT SUMMER SCHOOL, 24-29/09/23

Το πρώτο «Μετεκπαιδευτικό Πρόγραμμα Χειρουργικών Τεχνικών και Παθήσεων Κεφαλής και Τραχήλου – 1ST ENT SUMMER SCHOOL», του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Πατρών πραγματοποιείται στην Ελλάδα και διοργανώνεται από την Πανεπιστημιακή ΩΡΛ κλινική του Πανεπιστημίου Πατρών.

Σκοπός του πρωτοπόρου για τα ελληνικά δεδομένα προγράμματος είναι η παροχή μιας υψηλού επιπέδου εκπαίδευσης στις χειρουργικές τεχνικές των παθήσεων Κεφαλής και Τραχήλου και πιο συγκεκριμένα στην πρακτική εκπαίδευση με hands on και step by step τα χειρουργικά βήματα για όλες τις Παθήσεις της  Κεφαλής και Τραχήλου, καθώς και στην σε βάθος κατάρτιση − εξειδίκευση του νέου επιστημονικού δυναμικού, ώστε αυτοί να καταστούν ικανοί για την σωστή αντιμετώπιση των ΩΡΛ ασθενών.

Το Μετεκπαιδευτικό αυτό Πρόγραμμα απευθύνεται σε ειδικούς ΩΡΛ ιατρούς  που επιθυμούν να συμμετάσχουν και να αποκτήσουν χειρουργική εμπειρία σε Παθήσεις της  Κεφαλής και Τραχήλου.

Για την υλοποίηση του Προγράμματος, απασχολούνται μέλη ΔΕΠ ΩΡΛ του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Πατρών, καθώς και μέλη ΔΕΠ ΩΡΛ άλλων Πανεπιστημίων της ημεδαπής και της αλλοδαπής, καθώς και άλλες κατηγορίες διδασκόντων της ημεδαπής ή της αλλοδαπής με επιστημονική εξειδίκευση στα γνωστικά αντικείμενα που διδάσκονται (ΩΡΛ Χειρουργοί, Γναθοπροσωπικοί Χειρουργοί, Πλαστικοί Χειρουργοί, Χειρουργοί Οφθαλμίατροι και άλλοι).

Το μετεκπαιδευτικό πρόγραμμα περιλαμβάνει: θεωρητικά μαθήματα, επίδειξη χειρουργικών τεχνικών  μέσω live χειρουργείων, καθώς και πρακτική εκπαίδευση μέσω εκτεταμένης εξάσκησης σε πτωματικά παρασκευάσματα. Ειδικότερα μετά την ολοκλήρωση των θεωρητικών μαθημάτων πραγματοποιείται πρακτική εξάσκηση σε πτωματικά παρασκευάσματα σε χειρουργικές επεμβάσεις τραχήλου, όπως παρωτιδεκτομη, εξαίρεση υπογνάθιου αδένα, τραχειοτομή, παροχέτευση αποστημάτων τραχήλου, διερεύνηση τραύματος τραχήλου, σε χειρουργικές επεμβάσεις ρινός όπως ενδοσκοπική ρινοχειρουργική, ρινοπλαστική, καθώς και σε χειρουργικές επεμβάσεις πλαστικής αποκατάστασης προσώπου όπως κρημνοί αποκατάστασης,  αφεστώτα ώτα, σε εξωτερικές προσπελάσεις στις ανατομικές περιοχές τραχήλου, προσώπου, προσθίου κρανιακού βόθρου, καθώς και χειρουργικές επεμβάσεις οφθαλμικού κόγχου.

Το μετεκπαιδευτικό πρόγραμμα – 1STENTSUMMERSCHOOLθα πραγματοποιηθεί στην Πάτρα (24-29 Σεπτεμβρίου 2023) στο Κέντρο Π.Μ.Σ. της ΩΡΛ Κλινικής Πανεπιστημίου Πατρών που αποτελείται από δύο Εργαστήρια Πρακτικής Άσκησης και τρεις Αίθουσες Σεμιναρίων – Διδασκαλίας κατάλληλα εξοπλισμένες με οπτικοακουστικό υλικό.

Η διάρκεια του προγράμματος είναι 6 ημέρες που οδηγούν στη λήψη πιστοποιητικού ολοκλήρωσης του μετεκπαιδευτικού προγράμματος.

Το 1ST ENT SUMMER SCHOOL χορηγείται με 42 μόρια Συνεχιζόμενης Ιατρικής Εκπαίδευσης (CME- Credits).

———
Καθηγητής Βασίλειος Γ. Δανιηλίδης
Δ/ντής Σπουδών- Επιστημονικός Υπεύθυνος και Δ/ντής της Πανεπιστημιακής ΩΡΛ Κλινικής Πατρών