Σχολή Οικονομικών Επιστημών και Διοίκησης Επιχειρήσεων
Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας

Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Ψηφιακή Καινοτομία και Διοίκηση
(MSc in digital innovation & management-DI.MA)

Διεύθυνση: Μεγάλου Αλεξάνδρου 1, 263 34 ΠΑΤΡΑ
Τηλ.: 2610 962865, 2610 962867
website: http://dima.upatras.gr,email: dima@upatras.gr

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ
ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ακαδ έτος 23-24

Το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ ανακοινώνει την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος(Έναρξη 6-6-23 λήξη 10/9/23) για εισαγωγή 50 μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) ΨΗΦΙΑΚΗ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗ (ΦΕΚ 2510/24-06-20) για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 Το Π.Μ.Σ. περιλαμβάνει τις παρακάτω ειδικεύσεις:
• Ψηφιακό μάρκετινγκ(Digital Marketing)
• Ψηφιακή Διακυβέρνηση (e- Government)

Η συνολική διάρκεια των σπουδών για το Πρόγραμμα πλήρους φοίτησης είναι τρία ακαδημαϊκά εξάμηνα. Η διδασκαλία των μαθημάτων εκτείνεται σε δύο διδακτικά εξάμηνα ενώ το τελευταίο εξάμηνο περιλαμβάνει την εκπόνηση διπλωματικής εργασίας. Η διεξαγωγή των μαθημάτων θα πραγματοποιείται στην έδρα του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας στην Πάτρα με δυνατότητα αναμετάδοσης μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας. Τα μαθήματα πραγματοποιούνται Παρασκευή απόγευμα και Σάββατο λαμβάνοντας υπόψη την διαθεσιμότητα των εργαζομένων μεταπτυχιακών φοιτητών.
Για την παρακολούθηση του Π.Μ.Σ. και την απόκτηση Δ.Μ.Σ. προβλέπονται συνολικά δίδακτρα 3.500 ευρώ τα οποία θα καταβάλλονται τμηματικά(3 δόσεις).

1. Σκοπός Π.Μ.Σ.
1a.Σκοπός Ψηφιακό μάρκετινγκ(Digital Marketing)
Σκοπός της ειδίκευσης αυτής είναι, να αποκτήσουν οι απόφοιτοι όλες τις καινοτόμες γνώσεις σχετικά με τις σύγχρονες στρατηγικές και πρακτικές που εφαρμόζονται στο ψηφιακό μάρκετινγκ ώστε να καταστούν ικανοί να διερευνούν, να διαχειρίζονται και να αναλύουν τις ανάγκες και τις προτιμήσεις του μεγάλου όγκου των καταναλωτών. Επιπλέον, οι απόφοιτοι, με την βοήθεια του κλάδου των Νευροεπιστημών και ειδικότερα του πεδίου του Νευρομάρκετιγνκ θα είναι ικανοί, να γνωρίζουν τους τρόπους επηρεασμού των καταναλωτών, να αξιοποιούν και να εφαρμόζουν καινοτόμες τεχνικές για τη διαδικασία λήψης ορθών αποφάσεων μάρκετινγκ. Οι απόφοιτοι θα εφοδιαστούν με όλες τις διοικητικές και τεχνολογικές δεξιότητες για μια επιτυχή καριέρα στον τομέα του ηλεκτρονικού επιχειρείν.

1b.Σκοπός μεταπτυχιακού στην Ψηφιακή Διακυβέρνηση(e-Government)
Σκοπός της ειδίκευσης αυτής είναι να προσφέρει την απαραίτητη γνώση και τις ικανότητες στους συμμετέχοντες ώστε να συμβάλουν αποτελεσματικά στην αναμόρφωση και ανάπτυξη της Δημόσιας Διοίκησης, ανταποκρινόμενοι στις απαιτήσεις της ψηφιακής μεταρρύθμισης στην οποία έχει εισέλθει η χώρα μας. Οι Μεταπτυχιακοί Φοιτητές του προγράμματος θα αποκτήσουν μια σύγχρονη οπτική για τον προγραμματισμό, την οργάνωση, τη διεύθυνση, τις τεχνικές ελέγχου και την αξιολόγησης της σύγχρονης Δημόσιας Διοίκησης. Οι απόφοιτοι αξιοποιούνται σε διάφορα επαγγελματικά επίπεδα και ερευνητικά πεδία που συνδέονται με την Δημόσια Διοίκηση και τις υπηρεσίες ηλεκτρονικής διακυβέρνησης Είναι σημαντικό να τονιστεί ότι είναι το πρώτο μεταπτυχιακό στην χώρα μας που προσφέρει αυτή την ειδίκευση

2.Κατηγορίες εισαγομένων φοιτητών
Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι όλοι οι απόφοιτοι των τμημάτων Α.Ε.Ι. (Πανεπιστημίων, πρώην Τ.Ε.Ι.) ή αναγνωρισμένων ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής. Επίσης, υποψήφιοι/ες μπορούν να είναι φοιτητές/τριες, οι οποίοι/ες αναμένεται να καταστούν πτυχιούχοι /διπλωματούχοι μέχρι το τέλος της περιόδου των εγγραφών. Οι υποψήφιοι γίνονται δεκτοί μετά από συνέντευξη και συνεκτίμηση των τυπικών και ουσιαστικών προσόντων με βάση κριτήρια που έχει προτείνει η Συντονιστική Επιτροπή και έχει καθορίσει με απόφασή της η Συνέλευση Τμήματος.

3. Αριθμός εισακτέων
Για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 προβλέπεται η εισαγωγή 50 εισακτέων.

4.Κριτήρια επιλογής
Η επιλογή των υποψηφίων γίνεται με συνυπολογισμό των παρακάτω κριτηρίων, το καθένα από τα οποία αποδίδει συγκεκριμένο αριθμό μορίων:

α)Βαθμός πτυχίου: στρογγυλοποίηση στο πρώτο δεκαδικό ψηφίο x 4 μόρια.
β)Αναγνωρισμένοι τίτλοι γλωσσομάθειας που πιστοποιούν την καλή (B2) γνώση της ξένης (αγγλικής) γλώσσας (όπως αυτοί ορίζονται από το άρθρο 1 του Π.Δ.146/2007,την παρ.1 του άρθρου 1 του Π.Δ.116/2006 και τον Α.Σ.Ε.Π.: 5 μόρια (σε περίπτωση που δεν υπάρχει αναγνωρισμένος τίτλος, η γλωσσομάθεια αξιολογείται με ειδική εξέταση).
γ)Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών ή διδακτορικό δίπλωμα : 0-5 μόρια.
δ)Επιστημονική δραστηριότητα του υποψήφιου (δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά, συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα, ανακοινώσεις σε συνέδρια): 0-5 μόρια.
ε)Συνέντευξη του υποψηφίου ενώπιον της ΕΑΥ: ποιοτική αξιολόγηση: 0-35 μόρια.
στ) Προϋπηρεσία σε δημόσιες υπηρεσίες ή οργανισμούς ή σε θέσεις που αφορούν ψηφιακό μάρκετινγκ από 0-10 μόρια

5.Φάκελος Υποψηφιότητας – Αίτηση και Δικαιολογητικά
Τα απαραίτητα δικαιολογητικά που πρέπει απαραιτήτως να προσκομίσουν, σε έντυπη μορφή οι υποψήφιοι/ες, είναι:
 Αίτηση μέσω του portal του Πανεπιστημίουhttps://matrix.upatras.gr/sap/bc/webdynpro/sap/zups_pg_adm
(TΟ ΕΓΓΡΑΦΟ AITHΣH ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΖΗΤΑ ΣΤΟ ΒΗΜΑ 8 ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ ΕΔΩ)
 Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας
 Βιογραφικό σημείωμα
 Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας
 Αντίγραφο πτυχίου
 Επιστημονικές δημοσιεύσεις(αν υπάρχουν)
 Αποδεικτικό ξένης γλώσσας (αν υπάρχει)
 Δύο συστατικές επιστολές