25 Χρόνια Τμήματος Φιλολογίας / 21 Χρόνια Αποφοίτων μας, 24/06/2022

Το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών φέτος γιορτάζει τα 25 χρόνια λειτουργίας του. Ιδρύθηκε το 1994, αλλά δέχτηκε τις πρώτες φοιτήτριες / τoυς πρώτους φοιτητές το ακαδημαϊκό έτος 1997-1998. Αυτή λοιπόν είναι η πρώτη “τάξη” των φοιτητριών / φοιτητών, ενώ οι πρώτες/ πρώτοι απόφοιτοι ορκίστηκαν το 2001. Από τότε, 3231 φοιτητές/τριες αποφοίτησαν (καταγραφή μέχρι την ορκωμοσία του Μαρτίου 2022), 196 απέκτησαν το μεταπτυχιακό τους δίπλωμα, 34 εκπόνησαν την διδακτορική τους διατριβή, ενώ άλλοι 51 είναι στην διαδικασία της εκπόνησής της.

Οι απόφοιτες / απόφοιτοί μας όμως ΔΕΝ είναι μόνον οι αριθμοί. Και πολύ περισσότερο, ΔΕΝ είναι ούτε μία συσσώρευση πτυχίων, ειδικοτήτων, ερευνητικών προγραμμάτων, εργασιών, και διακρίσεων. Οι απόφοιτες / απόφοιτοί μας είναι η ψυχή του Τμήματος Φιλολογίας με τη δυναμική τους και την προσωπική ιστορία που η καθεμιά / ο καθένας ενσαρκώνει.

Γι’ αυτό το Τμήμα, με την γενναιόδωρη υποστήριξη της πρυτανικής αρχής του Πανεπιστημίου Πατρών, γιορτάζει τα 25 «Σπουδαία Χρόνια» λειτουργίας του στις 24 Ιουνίου σε ένα θαυμάσιο δείπνο στο Πάρκο Ειρήνης με την προσέλευση μεγάλου αριθμού αποφοίτων (ευκαιρία για το πρώτο διά ζώσης Reunion) και σύσσωμο το διδακτικό και διοικητικό προσωπικό του Τμήματος Φιλολογίας, καθώς και των αρχών του Πανεπιστημίου Πατρών.

Σε αυτή την γιορτή θα μιλήσουν δέκα απόφοιτες / απόφοιτοι του Τμήματος Φιλολογίας για την πορεία τους μετά το Πανεπιστήμιο και πώς αυτό τις / τους βοήθησε να πετύχουν τους στόχους τους. Το φάσμα που καλύπτεται είναι εντυπωσιακό: από θέσεις μάνατζερ σε πολυεθνικές εταιρίες, μέχρι τη δημιουργία δικών τους επιχειρήσεων ή την κατάκτηση υψηλών διοικητικών σε επιχειρήσεις ή καθηγητικών θέσεων σε Πανεπιστήμια της Ελλάδας και του εξωτερικού.

Είμαστε υπερήφανοι για το Τμήμα Φιλολογίας και όλους τους αποφοίτους μας.