9ο Ευρωπαϊκό Σχολείο Οστρακωδών, 18-22/03/2024

Το εργαστήριο Παλαιοντολογίας & Στρωματογραφίας θα πραγματοποιήσει τις εργασίες του  Eυρωπαϊκού Σχολείου Οστρακωδών 2024 (European School on Ostracoda 2024), οι οποίες θα διεξαχθούν μεταξύ 18-22 Μαρτίου 2024 στις εγκαταστάσεις του Τμήματος Γεωλογίας, του Πανεπιστημίου Πατρών (host).
Το σχολείο οργανώνεται εδώ και 8 χρόνια σε ετήσια βάση από την μη-κερδοσκοπική οργάνωση SF IRGO (Society of Friends of the International Research Group on Ostracoda) και τα πρώτα 7 χρόνια πραγματοποιούνταν στο Friedrich Schiller University, Jena, Germany. Οργανώθηκε για πρώτη φορά σε διαφορετικό μέρος (University of Sapienza, Rome), τον περασμένο χρόνο με σκοπό την προσέλκυση νέων επιστημόνων με λιγότερες ευκαιρίες για μετακινήσεις. Αυτή τη χρονιά το σχολείο θα διοργανωθεί για πρώτη φορά στην Ελλάδα, και πιο συγκεκριμένα στην Πάτρα και αποτελεί μεγάλη χαρά και τιμή για το εργαστήριό μας. Πρόκειται για μια σημαντική προσφορά προς την επιστημονική κοινότητα του Πανεπιστημίου μας αλλά και της ελληνικής επιστημονικής κοινότητας γενικότερα.
Το σχολείο έχει σχεδιαστεί για να παρέχει μια επισκόπηση της ταξινομίας, της (παλαιο)οικολογίας, της βιοποικιλότητας, της γεωλογικής ιστορίας και της εφαρμοσμένης βιοστρωματογραφίας των οστρακωδών. Προορίζεται για νέους επιστήμονες και βιομηχανικό προσωπικό που ενδιαφέρεται για  τομείς όπως η μικροπαλαιοντολογία, η παλαιοωκεανογραφία, η παλαιοκλιματολογία, η βιολογία και οι περιβαλλοντικές εφαρμογές. Θα φιλοξενηθούν περισσότεροι από 25 νέοι επιστήμονες από την Ευρώπη, την Ελλάδα και τις περι-Μεσογειακές χώρες.
Δημόσια ομιλία του Καθ. Peter Frenzel με θέμα «Applications of ostracods or geoscientific research questions» (Παρασκευή 22/3/24, 17.00μ.μ., Τμήμα Γεωλογίας).
Αναλυτικά στοιχεία για το Ευρωπαϊκό Σχολείο Οστρακωδών μπορείτε να βρείτε εδώ: https://www.support-irgo.net/eso/