Δελτίο Τύπου: Welcome to up – Τα καταστήματα Εστίασης και Αναψυχής της Πάτρας δίνουν «γεύση» στο «Welcome to up», Το Διεθνές Φεστιβάλ Δράμας, πάει …Πανεπιστήμιο

• Τα καταστήματα Εστίασης και Αναψυχής της Πάτρας δίνουν «γεύση» στο «Welcome to up»
    Taste the city, με ειδικά μενού σε ειδικές τιμές, σε εστιατόρια, fast foods, καφέ και bars της Πάτρας
    Τα καταστήματα Εστίασης και Αναψυχής της Πάτρας δίνουν «γεύση» στο «Welcome to up», το τριήμερο Φεστιβάλ υποδοχής πρωτοετών φοιτητών στο Πανεπιστήμιο Πατρών, που πραγματοποιείται με πρωτοβουλία του Πανεπιστημίου Πατρών σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και το Επιμελητήριο Αχαΐας και με τη συνδρομή του Δήμου Πατρέων, το τριήμερο 14- 15- 16 Οκτωβρίου.
    Οι φοιτητές που επέλεξαν την Πάτρα για τις σπουδές τους θα γνωρίσουν στέκια και καταστήματα, γεύσεις, ήχους, γαστρονομικές και ψυχαγωγικές συνήθειες της πόλης στην οποία θα ζήσουν τα επόμενα χρόνια,  δημιουργώντας παράλληλα και τις πρώτες αναμνήσεις μαζί με την παρέα τους, εκεί όπου χτυπάει η «καρδιά» της φοιτητικής διασκέδασης. Σε συνεργασία με τον ΣΚΕΑΝΑ (Σύλλογο Καταστηματαρχών Εστίασης και Αναψυχής Νομού Αχαΐας), εστιατόρια, fast foods, καφέ και bars της Πάτρας καλωσορίζουν τους φοιτητές δημιουργώντας για αυτούς ειδικά μενού «γνωριμίας» σε ειδικές τιμές κατά τη διάρκεια του τριημέρου του «Welcome to up»,  με την επίδειξη του φοιτητικού τους πάσο! Οι επιχειρήσεις που συμμετέχουν στη δράση αποκτούν ειδικό σήμα με QR Code που περιλαμβάνει όλη τη λίστα των εστιατορίων που συμμετέχουν στην δράση.
    Taste the city λοιπόν, με μια πρωτοβουλία που πάει το Πανεπιστήμιο στην πόλη και καλεί τους φοιτητές να πάρουν μια πρώτη γεύση της μεταφορικά και κυριολεκτικά, σε φοιτητικά στέκια, μαγαζιά νεολαίας, αλλά και καταστήματα που αποτελούν «σταθερές αξίες» της Εστίασης και της Αναψυχής και ανταποκρίνονται σε όλες τις γευστικές, διασκεδαστικές και οικονομικές απαιτήσεις. Τρεις μέρες γιορτής που διαχέονται στην Πάτρα, μαζί με το κέφι, τη ζωντάνια, τη χαρά και την αισιοδοξία που φέρνει μαζί του το νέο «αίμα» του Πανεπιστημίου Πατρών. Και η πόλη είναι… UP. Στην δράση συμμετέχει και το Radio Taxi Patras καθώς δίνεται η δυνατότητα στους επιβάτες να σκανάρουν το ειδικό QR code και να πληροφορούνται τη λίστα με τα συμμετέχοντα καταστήματα.
    Οι εκδηλώσεις πραγματοποιούνται στην Πανεπιστημιούπολη – Πάρκο της Ειρήνης (Είσοδος από Εράσμου).
    Πίνακας καταστημάτων : https://www.skeana.gr/?section=2614&language=el_GR

• Το Διεθνές Φεστιβάλ Δράμας, πάει …Πανεπιστήμιο Μία κινηματογραφική εμπειρία μικρού μήκους σε ατμοσφαιρικό «open air κινηματογράφο»
    Το Πανεπιστήμιο της Πάτρας «ανοίγεται» στους πρωτοετείς φοιτητές του και  ανοίγει παράλληλα τις πύλες του στους Πατρινούς, επιχειρώντας «συστάσεις» και μέσα από το χώρο της τέχνης, στρέφοντας τα φώτα στους «μικρομηκάδες» και στα μικρά «διαμάντια» τους. Το Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, ο θεσμός που αναδεικνύει κατεξοχήν τα νέα κινηματογραφικά ταλέντα εν τη γενέσει τους και ενθαρρύνει την δημιουργία της ταινίας μικρού μήκους ως αυτόνομης κατηγορίας που αφορά δημιουργούς κάθε ηλικίαςδηλώνει «παρών» στο «Welcome to up», το τριήμερο Φεστιβάλ υποδοχής πρωτοετών φοιτητών στο Πανεπιστήμιο Πατρών, που πραγματοποιείται με πρωτοβουλία του Πανεπιστημίου Πατρών σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και το Επιμελητήριο Αχαΐας και με τη συνδρομή του Δήμου Πατρέων. Το σινέ – ραντεβού έχει οριστεί για την Παρασκευή 14/10 (ώρα 18:30) και την Κυριακή 16/10 (ώρα 18:30) στην Πανεπιστημιούπολη, στο Πάρκο της Ειρήνης. Μια μοναδική κινηματογραφική εμπειρία μικρού μήκους στον ατμοσφαιρικό «open air κινηματογράφο» με αναπαυτικά πουφ, σε συνδιοργάνωση με το Ίδρυμα Τοπάλη. Οι κινηματογραφικές δράσεις είναι αφιερωμένες στη μνήμη του επί σειρά ετών καλλιτεχνικού διευθυντή του Διεθνούς Φεστιβάλ Δράμας, του Πατρινού Αντώνη Παπαδόπουλου, μεγάλου υποστηρικτή της ελληνικής ταινίας μικρού μήκους, ο οποίος κατάφερε να μετατρέψει  τη Δράμα σε κινηματογραφούπολη  και να δώσει βήμα σε χιλιάδες νέους δημιουργούς.

ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ (2021-2022) ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ
    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ 14/10 ΣΤΙΣ 18:30
    «Από το μπαλκόνι» ΑΡΗΣ ΚΑΠΛΑΝΙΔΗΣ (12 λεπτά)
    «A summer place» ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΜΑΤΘΑΙΟΥ (21 λεπτά)
    «Brutalia, days of laboyr» ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΑΥΡΗΣ (26 λεπτά)
    «Δεν θέλω να  ξεχάσω τίποτα» ΒΑΓΓΕΛΙΩ ΣΟΥΜΕΛΗ (5 λεπτά)
    «Motorway 65» ΕΥΗ ΚΑΛΟΓΗΡΟΠΟΥΛΟΥ (15 λεπτά)
    ΣΥΝΟΛΟ 79 λεπτά

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ 16/10  ΣΤΙΣ 18:30
«Last visit» ΣΠΥΡΟΣ ΑΛΙΔΑΚΗΣ (14 λεπτά)
«Όλα τα πλάσματα της νύχτας» ΜΕΜΗ ΚΟΥΠΑ (15 λεπτά)
«Το  Βανκούβερ» ΑΡΤΕΜΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ (23 λεπτά)
«Horsepower» ΣΠΥΡΟΣ ΣΚΑΛΔΑΛΟΣ (15 λεπτά)
«Ο φοιτητής»  ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΚΗΣ (8 λεπτά)
«Αμυγδαλή» ΜΑΡΙΑ ΧΑΤΖΑΚΟΥ (22 λεπτά)
ΣΥΝΟΛΟ 97 λεπτά
Η είσοδος είναι ελεύθερη

ΜΕΓΑΛΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ
DELOITTE
ΛΟΥΞ
ΧΟΡΗΓΟΣ EVENT ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ
ΕΥ
ΧΟΡΗΓΟΙ
HELLENIC TRAIN

MY WAY
ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ
ΙΔΡΥΜΑ ΤΟΠΑΛΗ
OCEANIC SECURITY
ΜΠΥΡΑ ΜΑΜΟΣ

ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ CATERING
DUR
ELECTRIC POWER

—–

Τηλεφωνική γραμμή έκτακτης ανάγκης 11771
Μπορείτε να καλείτε επί 24/ώρου βάσεως, 7 ημέρες τη εβδομάδα από οποιοδήποτε κινητό ή σταθερό τηλέφωνο (εντός νομού Αχαΐας) για άμεση παροχή βοήθειας εντός της πανεπιστημιούπολης

Σύστημα συχνών ερωτήσεων και πληροφόρησης «Αθηνά»

Υπηρεσία δεδομένων αιθουσιολογίου του Πανεπιστημίου Πατρών

Λογότυπο-Alumni
Ιστότοπος Αποφοίτων Πανεπιστημίου Πατρών
Κάνε την εγγραφή σου τώρα!

Από το Γραφείο Επικοινωνίας Τύπου