Διαδικτυακή εκδήλωση: “Συνομιλίες με τον Έρασμο”

Η ειδίκευση Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών του Τμήματος Φιλολογίας οργανώνει κύκλο διαδικτυακών συνομιλιών με τα Πανεπιστημιακά Τμήματα στον ευρωπαϊκό χώρο που καλλιεργούν τις νεοελληνικές και βυζαντινές σπουδές, και με τα οποία έχει συνάψει συμφωνίες στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+.

Τον κύκλο συνομιλιών εγκαινιάζει η Έδρα Νεοελληνικών Σπουδών (Neogräzistik) του Institut für Griechische und Lateinische Philologie στο Freie Universität Berlin, με την παρουσίαση του ερευνητικού προφίλ των νεοελληνικών σπουδών στο Ινστιτούτο και των ψηφιακών, εν εξελίξει, ερευνητικών έργων του Κέντρου Νέου Ελληνισμού (CeMoG) “Επιτομή των ελληνογερμανικών διασταυρώσεων” (comdeg.eu) και “Ελληνογερμανικές μεταφραστικές παραδόσεις”.

Συμμετέχουν: Μίλτος Πεχλιβάνος, Bart Soethaert, Ζυράννα Στόικου, Marco Hillemann

Συντονισμός: Στέση Αθήνη

Παρασκευή 28 Μαΐου 2021- Ώρα έναρξης: 19.00