Μαστοκύτταρα: Στόχος για Αλλεργικές και Φλεγμονώδεις Παθήσεις, 08/04/2024

Το Τμήμα Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Πατρών σάς προσκαλεί στην τηλεδιάλεξη που θα πραγματοποιήσει την Δευτέρα 8 Απριλίου 2024 και ώρα 17:30, ο Dr. Theoharis Theoharides, PhD, MD Professor and Vice Chair of Clinical Immunology and Director, Institute for Neuro-Immune Medicine-Clearwater, Nova Southeastern University, USA, με θέμα

«Μαστοκύτταρα: Στόχος για Αλλεργικές και Φλεγμονώδεις Παθήσεις»

Η τηλεδιάλεξη πραγματοποιείται στο πλαίσιο του κύκλου σεμιναρίων του Τμήματος Φαρμακευτικής που αποσκοπεί στη διασύνδεση του Πανεπιστημίου με το χώρο της φαρμακευτικής βιομηχανίας και εν γένει της φαρμακευτικής αγοράς, και απευθύνεται στο ευρύ κοινό.

Σύνδεσμος:

Meeting ID: 925 9232 1428    Passcode: 637467

Σχετικά με τον ομιλητή:
Ο Δρ. Θεοχάρης Κ. Θεοχαρίδης είναι Καθηγητής και Διευθυντής του Ινστιτούτου Νευροανοσολογίας του Παν/μίου Nova Southeastern, FL και διετέλεσε Καθηγητής Φαρμακολογίας και Δντής Εργαστηρίου Μοριακής Ανοσοφαρμακολογίας & Ανακάλυψης Φαρμάκων στην Ιατρική Σχολή του Παν/μίου Tufts, και Κλινικός Φαρμακολόγος της Επιτροπής Ελέγχου Φαρμάκων Μασσαχουσσέτης (1983-2022). Υπήρξε μέλος του ΔΣ του Ινστιτούτου Φαρμακευτικής Έρευνας και Τεχνολογίας (ΙΦΕΤ) και του Ανώτατου Συμβούλιου Υγείας στην Ελλάδα. Γεννήθηκε στην Θεσσαλονίκη και φοίτησε με υποτροφία στο Παν/μιο YALE, ΗΠΑ, από όπου του απονεμήθηκαν τα πτυχία της Βιολογίας (BA) και της Ιατρικής (MD-Βραβείο Winternitz στην παθολογία), δύο μεταπτυχιακά Διπλώματα Μάστερς (MS, MPhil) και το Διδακτορικό Δίπλωμα (PhD) στην Φαρμακολογία. Μετεκπαιδεύτηκε στην Παθολογία στο Ιατρικό Κέντρο Νέας Αγγλίας στη Βοστώνη, το οποίο του απένεμε το Βραβείο Oliver Smith για «εξαιρετικό ήθος, συμπόνοια και προσφορά στους ασθενείς», Του απονεμήθηκε επίσης το Δίπλωμα Global Leadership and Management από το Fletcher School of Law and Diplomacy του Παν/μίου TUFTS, και υποτροφία στο J.F. Kennedy School of Government του Παν/μίου HARVARD. Ο Δρ. Θεοχαρίδης έχει συγγράψει 492 δημοσιεύσεις με 47.053 αναφορές (h-index 109) και έχει επιλεγεί στο 2% των συγγραφέων που αναφέρονται πιο συχνά παγκοσμίως και ως ο κορυφαίος ειδικός για τα μαστοκύτταρα από τον οργανισμό Expertscape. Η έρευνά του εστιάζεται στην συμβολή των μαστοκυττάρων όχι μόνο στις αλλεργίες αλλά και σε φλεγμονώδεις παθήσεις. Δημιούργησε σειρά διατροφικών σκευασμάτων με φλαβονοειδή και πυρηνέλαιο (www.algonot.com) και του έχουν απονεμηθεί 30 διπλώματα ευρεσιτεχνίας. Ανακηρύχθηκε Επίτιμος Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Αθηνών και του ΕλληνοΑμερικανικού Παν/μίου. Συγκαταλέχθηκε στο Alpha Omega Alpha National Medical Honor Society, Rare Diseases Hall of Fame και στην World Academy of Sciences. Tο 2000 ανακηρύχθηκε Άρχων του Οικουμενικού Πατριαρχείου.
web: www.mastcellmaster.com; www.drtheoharides.com

Με εκτίμηση,