Ελληνικός παραδοσιακός χορός: Απ’ άκρη σ’ άκρη ζωντανός, 26/05/2023

Στο πλαίσιο των «Πολιτιστικών 2023» του Πανεπιστημίου Πατρών που διοργανώνει η Επιτροπή Πολιτιστικής Ανάπτυξης, θα πραγματοποιηθεί  μεγάλη παραδοσιακή μουσικοχορευτική εκδήλωση του Συλλόγου Ελληνικού Παραδοσιακού Χορού Πανεπιστημίου Πατρών (Σ.Ε.Π.Χ.Π.Π.), στις 26 Μαΐου 2023, ώρα 8:00 το βράδυ, στο μεγάλο αμφιθέατρο του Συνεδριακού και Πολιτιστικού Κέντρου του Πανεπιστημίου Πατρών, με είσοδο ελεύθερη για το κοινό.

Στην εκδήλωση με τίτλο «Ελληνικός παραδοσιακός χορός: Απ’ άκρη σ’ άκρη ζωντανός», θα συμμετέχουν πάνω από 200 χορευτές και χορεύτριες του Σ.Ε.Π.Χ.Π.Π. (φοιτητές, φοιτήτριες, εργαζόμενοι, παιδιά εργαζομένων καθώς και φίλοι). Έχει επίσης προσκληθεί η Χορωδία του Πανεπιστημίου Πατρών να ερμηνεύσει αντιπροσωπευτικά τραγούδια, η Ένωση Κυπρίων Αχαΐας να παρουσιάσει χορούς της Κύπρου και ο Φάρος Ποντίων Πατρών με χορούς των Ελλήνων προσφύγων του Πόντου. Όλη την εκδήλωση συνοδεύει πολυμελής ορχήστρα με πολλά παραδοσιακά όργανα και ερμηνευτές. Η παράσταση έχει σκοπό να αναδείξει την αξία και τη σημασία της ζωντανής μουσικής και χορευτικής παράδοσης του Ελληνισμού σήμερα. Όπως αναφέρει η πρόεδρος του Συλλόγου κα Ευσταθία Ηλιοπούλου, θα παρουσιαστούν χοροί και τραγούδια από την Κεφαλονιά ως τα βάθη της Μικράς Ασίας και από την Κύπρο και την Κρήτη ως τη Θράκη και το Μωριά. Θα αναδειχθούν και θα τιμηθούν γεωγραφικές περιοχές με πλούσια μουσική παράδοση και χορευτική διαδικασία, θυμίζοντας και γνωρίζοντας στον θεατή το τρίπτυχο Χορός-Μουσική-Τραγούδι. Καλλιτεχνική επιμέλεια: Γρηγόριος Μικρώνης.