Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών για εισαγωγή Μεταπτυχιακών Φοιτητών στο ΠΜΣ με τίτλο “Διοίκηση Εκπαίδευσης” ακαδ. έτους 2021-2022

Το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, οργανώνει και λειτουργεί για το ακαδημαϊκό έτος 2021 – 2022 Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με τίτλο «Διοίκηση Εκπαίδευσης/Education Management» (ΦΕΚ 1319/τ.Β/13-4-2020) το οποίο απονέμει: Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ) στην “Διοίκηση Εκπαίδευσης” /Master of Science (MSc) in “Education Management”.

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά που πρέπει απαραιτήτως να προσκομίσουν, σε έντυπη μορφή οι υποψήφιοι/ες, είναι:

1. Ηλεκτρονική Αίτηση Υποβολής Υποψηφιότητας (Για την Ηλεκτρονική Αίτηση Υποβολής Υποψηφιότητας κάνετε κλικ ή αντιγραφή στο σύνδεσμο https://matrix.upatras.gr/sap/bc/webdynpro/sap/zups_pg_adm) θα είναι ενεργή από 24/5/2021 έως 25/6/2021. Η Αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου Πατρών, το αποδεικτικό email της Υποβολής Υποψηφιότητας (αποστέλλεται στο email του υποψηφίου αυτοματοποιημένα μετά την επιτυχή υποβολή της Ηλεκτρονικής Αίτησης) εκτυπώνεται από τον υποψήφιο και υποβάλλεται υποχρεωτικά και σε έντυπη μορφή, στη Γραμματεία του Π.Μ.Σ.
  2. Αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα με πρόσφατη φωτογραφία
  3. Αντίγραφο πτυχίου ή πτυχίων Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι.της ημεδαπής ή αντιστοίχων τμημάτων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής. Εάν ο τίτλος σπουδών έχει αποκτηθεί στην αλλοδαπή απαιτείται πιστοποιητικό αναγνώρισης από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.).
  4. Πιστοποιητικό Αναλυτικής Βαθμολογίας (με ακριβή Μέσο Όρο).
  5. Φωτοαντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας.
  6. Για τους/τις αλλοδαπούς/ες απαιτείται τεκμηρίωση γνώσης και της Ελληνικής Γλώσσας.

Συνεκτιμώνται (προαιρετικά εφόσον υπάρχουν) τα:

1. Αποδεικτικά Επαγγελματικής Εμπειρίας (εάν υπάρχουν)
    2. Επιστημονικές Δημοσιεύσεις και/ή Διακρίσεις (εάν υπάρχουν)
    3. Άλλοι τίτλοι σπουδών (εάν υπάρχουν)
    4. Άλλοι αναγνωρισμένοι μεταπτυχιακοί τίτλοι σπουδών (εάν υπάρχουν)
    5. Συστατικές επιστολές (έως δύο) (εάν υπάρχουν)
    6. Επίσημο αποδεικτικό ξένης γλώσσας (εάν υπάρχει)
    7. Πιστοποιητικά επάρκειας στη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών και εφαρμογών γραφείου και διαδικτύου (εάν υπάρχουν)
    8. Κάθε άλλο έγγραφο που πιστοποιεί τα προσόντα που δηλώνουν οι υποψήφιοι/ες κατά την υποβολή της ανωτέρω σχετικής Αίτησης – Βιογραφικό Σημείωμα (βεβαιώσεις – πιστοποιητικά, κτλ). Σε άλλη περίπτωση τα κατά δήλωση προσόντα δεν θα ληφθούν υπόψη.
    9. Κάθε άλλο δικαιολογητικό που, σύμφωνα με τη γνώμη του/της, θα συνέβαλε στο να σχηματίσει η Επιτροπή Αξιολόγησης πληρέστερη άποψη.

Σημείωση: Όλα τα δικαιολογητικά υποβάλλονται σε απλά αντίγραφα σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4250/2014, περί κατάργησης υποχρέωσης επικυρωμένων αντιγράφων, με την προβλεπόμενη υπεύθυνη δήλωση σε φάκελο φέροντας σχετική αρίθμηση.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται να υποβάλουν υποχρεωτικά Ηλεκτρονική Αίτηση Υποβολής Υποψηφιότητας για ένταξη στο Π.Μ.Σ. το αργότερο μέχρι τα μεσάνυχτα της 25ης Ιουνίου 2021.Το αποδεικτικό email της Αίτησης Υποψηφιότητας θα πρέπει να κατατεθεί εντύπωs μαζί με τα λοιπά δικαιολογητικά στη Γραμματεία του Π.Μ.Σ. στη διεύθυνση:

Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας, Πανεπιστήμιο Πατρών
    Π.Μ.Σ. Διοίκηση Εκπαίδευσης
    Μεγάλου Αλεξάνδρου 1, 26334, Πάτρα
    2610 962898,  2610 962868, 2610 962870

Ο φάκελος θα πρέπει να φέρει στο εξωτερικό του υποχρεωτικά την ένδειξη:

«ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ Π.Μ.Σ. ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ»

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να απευθύνονται στην Γραμματεία του Π.Μ.Σ., τηλ. επικοινωνίας 2610 962898,  2610 962868, 2610 962870, e-mail: manedu@upatras.gr καθώς και στην ιστοσελίδα : http://manedu.upatras.gr/.