Τελετή Αναγόρευσης της Δ. Θεοφανοπούλου – Κοντού, Ομότιμης Καθηγήτριας του ΕΚΠΑ, σε Επίτιμη Διδάκτορα

Η Δήμητρα Θεοφανοπούλου – Κοντού Ομότιμη Καθηγήτρια του ΕΚΠΑ θα αναγορευθεί Επίτιμη Διδάκτορας του Τμήματος Φιλολογίας, την Δευτέρα, 28 Μαρτίου 2022 και ώρα 18.00 πμ. στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Πατρών. Το έργο και την προσωπικότητα της τιμώμενης θα παρουσιάσει η Καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας Άννα Ρούσσου, ενώ θα ακολουθήσει η αναγόρευση της τιμώμενης σε Επίτιμη Διδάκτορα από τον Πρόεδρο του Τμήματος Φιλολογίας, Καθηγητή Γεώργιο Ξυδόπουλο και η περιένδυσή της από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου, Καθηγητή Χρήστο Μπούρα. Η εκδήλωση της επιτιμοποίησης θα ολοκληρωθεί με την ομιλία της κ. Δ. Θεοφανοπούλου – Κοντού με τίτλο: «Γενετική θεωρία και Νεοελληνική σύνταξη» . Επισυνάπτεται η πρόσκληση της εκδήλωσης (αρχείο pdf).

Στο πλαίσιο του Γενικού Κανονισμού Προστασίας Δεδομένων (2016/679/ΕΕ), σας ενημερώνουμε ότι η εκδήλωση φωτογραφίζεται και βιντεοσκοπείται. Μέρος του υλικού θα χρησιμοποιηθεί για το αρχείο του Πανεπιστημίου Πατρών και για την δημόσια προβολή της εκδήλωσης.

Κατά τη διεξαγωγή της εκδήλωσης θα τηρηθούν τα υγειονομικά πρωτόκολλα, με βάση τις ισχύουσες διατάξεις.
Για την είσοδο σας είναι απαραίτητη η επίδειξη πιστοποιητικού εμβολιασμού ή νόσησης.
Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης.