Development of Innovative Neuroprotective Neurogenerative Synthetic Micro-Neurotrophins (DINNESMIN), 10/05/2022

DINNESMIN: Development of Innovative Neuroprotective Neurogenerative Synthetic Micro-Neurotrophins

Tρίτη 10 Μαΐου, 15:00-17:30

Το DINNESMIN Webinar διοργανώνεται διαδικτυακά από το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, το Πανεπιστήμιο Κρήτης, το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ [ΙMBB και ΙΕΧΜΗ]), το Πανεπιστήμιο Πάτρας και την Theracell.

Το DINNESMIN είναι ένα ερευνητικό έργο που αποσκοπεί στην έρευνα κι ανάπτυξη νέων συνθετικών μικρομορίων με ισχυρή νευροτροφική, νευροπροστατευτική και νευροαναγεννητική δράση. Τα μόρια αυτά, καλούμενα Μικρονευροτροφίνες (ΜΝΤ), κατέχουν κεντρικό ρόλο στην παθολογία της Νόσου Αλτζχάιμερ (Alzheimer’s Disease). Τα αποτελέσματα του έργου, σχετικά με την σύνθεση και προ-κλινική αξιολόγηση των καινοτόμων αυτών ουσιών, θα συμβάλλουν ενεργά στη μεταφορά και εφαρμογή τεχνογνωσίας από την Ακαδημία προς τη Φαρμακευτική Βιομηχανία. Επιστημονικός Υπεύθυνος του έργου είναι ο Καθηγητής Αχιλλέας Γραβάνης.

Λίγο πριν την λήξη του έργου, η ομάδα έργου με χαρά παρουσιάζει τα αποτελέσματά του έργου με την ακαδημαϊκή κοινότητα.

• 15:00 : Welcome
  • 15:10 : Σχεδιασμός και Σύνθεση ΜΝΤ, Δρ Θεοδώρα Καλογεροπούλου / Διευθύντρια Ερευνών Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών
  • 15:50 : Ανάπτυξη καινοτόμων μορφών για την χορήγηση των ΜΝΤ μέσω ρινικής χορήγησης (nose-to-brain), και Εκτίμηση των in vivo συγκεντρώσεων στον εγκέφαλο.  Δρ Σοφία Αντιμησιάρη / Καθηγήτρια Φαρμακευτικής, Πανεπιστήμιο Πάτρας & Συνεργαζόμενο Μέλος ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ
  • 16:30 : «Φαρμακολογία των ΜΝΤ έναντι της Νόσου Αλζτχάιμερ: δράσεις στην νευροπροστασία, νευροαναγέννηση, νευροφλεγμονή», Δρ Ιωάννης Χαραλαμπόπουλος / Αναπλ. Καθηγητής Φαρμακολογίας, Πανεπιστήμιο Κρήτης – Ερευνητής, Ινστιτούτο Μοριακής Βιολογίας και Βιοτεχνολογίας (ΙΜΒΒ),  Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ)
  • 17:10 : Συζήτηση
  • 17:30 : Ολοκλήρωση

Μπορείτε να εκδηλώσετε ενδιαφέρον για το webinar εδώ.

—–
Sophia G. Antimisiaris, B.Pharm, PhD.
Dept. of Pharmacy, University of Patras