Διαδικτυακή εκδήλωση Βραβείου Αρχιτεκτονικής PRITZKER, 23/05/2023

Το Τμήμα Αρχιτεκτόνων Πατρών σε συνεργασία με το Pritzker Architecture Prize, τη Σχολή Αρχιτεκτόνων ΕΜΠ, το Τμήμα Αρχιτεκτόνων ΑΠΘ και τη Σχολή Αρχιτεκτόνων Πολυτεχνείου Κρήτης συνδιοργανώνουν διαδικτυακή εκδήλωση την Τρίτη 23/5 από 16:00 ως 18:00  επ’ ευκαιρία της βράβευσης του  αρχιτέκτονα David Chipperfield με το φετινό βραβείο Pritzker 2023.
Η εκδήλωση θα ξεκινήσει στις 15:40 με την προσέλευση επισκεπτών, φοιτητών και διδασκόντων στο Σχεδιαστήριο 5 του Τμήματος Αρχιτεκτόνων όπου η εκδήλωση θα προβληθεί στη μεγάλη οθόνη του χώρου. Η εκδήλωση περιλαμβάνει εισαγωγή του προέδρου της κριτικής επιτροπής αρχιτέκτονα Alejandro Aravena, ομιλία του φετινού νικητή του βραβείου αρχιτέκτονα David Chipperfield, συζήτηση του ιδίου με τους τρεις προηγούμενους βραβευθέντες αρχιτέκτονες Francis Kéré, Anne Lacaton και Jean-Philippe Vassal και, στο τέλος, ερωτήσεις φοιτητών, από τα τέσσερα Τμήματα/Σχολές.
Η εκδήλωση θα παρουσιαστεί επίσης ως live-streaming μέσω της σελίδας στο Facebook του Τμήματος Αρχιτεκτόνων:  www.facebook.com/PatrasSchoolofArchitecture ή online στο: bit.ly/2023-laureate-lecture.

Για το βραβείο Pritzker και το έργο του αρχιτέκτονα David Chipperfield βλέπε: www.pritzkerprize.com/