Επιστημονική-ενημερωτική εκδήλωση για την Οστεοπόρωση, 24/10/2022

Το τμήμα Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με την Κλινική Αποκατάστασης Κακώσεων Νωτιαίου Μυελού διοργανώνει επιστημονική-ενημερωτική εκδήλωση για την Οστεοπόρωση. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ), έχει ανακηρύξει την 20η Οκτωβρίου κάθε έτους σαν παγκόσμια ημέρα οστεοπόρωσης. Αποτελεί  μια πρωτοβουλία του Διεθνούς Ιδρύματος Οστεοπόρωσης (IOF) με στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση του κοινού σχετικά με την πρόληψη, τη διάγνωση και την αντιμετώπιση της οστεοπόρωσης.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2022 στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας της Οστεοπόρωσης και του μαθήματος Κλινική Διαχείριση Ασθενούς. Ομιλητές είναι ο κ. Διονυσσιώτης Ιωάννης, Φυσίατρος-Ιατρός Αποκατάστασης ,Eπίκουρος Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Πατρών, ο κ. Ματζάρογλου Χαράλαμπος, Oρθοπεδικός Χειρουργικής Τραυματολογίας, Αναπληρωτής Καθηγητής, στο Τμήμα Φυσικοθεραπείας του  Πανεπιστημίου Πατρών και η κ.Τσεκούρα Μαρία, Φυσικοθεραπεύτρια, Επίκουρη Καθηγήτρια στο Τμήμα Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Πατρών, η οποία είναι  και η υπεύθυνη του μαθήματος Κλινική Διαχείριση Ασθενούς.
Πληροφορίες της εκδήλωσης αναγράφονται μέσω του IOF στην ιστοσελίδα

Δρ.Κωνσταντίνος Φουσέκης
Αν.Καθηγητής