(Σχεδόν) 100 χρόνια κβαντική θεωρία: Πώς η διαμάχη για τη φύση της πραγματικότητας οδηγεί σε νέες τεχνολογίες, 02/11/22

Με αφορμή την απονομή του φετινού Νόμπελ Φυσικής στον τομέα της Κβαντικής Επιστήμης και Τεχνολογίας, το Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών οργανώνει μία εκδήλωση πάνω στο αντικείμενο, η οποία απευθύνεται τόσο στα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας όσο και στο ευρύτερο κοινό.

Ο αναπληρωτής καθηγητής του τμήματος, κ. Χάρης Αναστόπουλος θα κάνει μία εκλαϊκευτική παρουσίαση του αντικειμένου με τίτλο:

(Σχεδόν) 100 χρόνια κβαντική θεωρία: «Πώς η διαμάχη για τη φύση της πραγματικότητας οδηγεί σε νέες τεχνολογίες».

Θα ακολουθήσουν ερωτήσεις από το κοινό.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 2 Νοεμβρίου και ώρα: 18.30, στο Αμφιθέατρο ΑΑ στο κτίριο Πρυτανείας του Πανεπιστημίου Πατρών.