Εργαστήρια Δημοκρατίας – 2ο Εργαστήριο «Δημοκρατία: Από τη Θεωρία στην Πράξη»

Η πρωτοβουλία του Ιδρύματος Ανδρέα Παπανδρέου «Εργαστήρια Δημοκρατίας» συνεχίζεται με τη διεξαγωγή του 2ου «Εργαστηρίου Δημοκρατίας» (Democracy Labs) το οποίο στοχεύει στην ενίσχυση και εμβάθυνση της Δημοκρατίας τόσο ως μορφή διακυβέρνησης, όσο και ως σύνολο αξιών, αρχών και στάσεων, με πυξίδα την πεμπτουσία της Δημοκρατίας που είναι η συμμετοχή.
Σε αυτό το πλαίσιο, το 2ο εργαστήρι έχει ως στόχους:

• την υποστήριξη και ενδυνάμωση φοιτητών του Πανεπιστημίου Πατρών, ώστε να διοχετεύσουν την ενέργεια, τη δημιουργικότητα και τις φιλοδοξίες τους για την ανάπτυξη των δημοκρατικών τους ικανοτήτων
  • την εμπλοκή ολόκληρου του Ιδρύματος (Whole-Institution Approach) στη δημιουργία ενός θετικού και ασφαλούς μαθησιακού περιβάλλοντος που θα ενισχύσει και θα διαδώσει τα επιτεύγματα των φοιτητών

Το εργαστήριο θα διεξαχθεί την Πέμπτη 20 Οκτωβρίου 2022 στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, από τις 15.30 έως 20.30. Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να εκφράσουν τις απόψεις τους, αλλά και τις προτάσεις τους γύρω από ζητήματα σχετικά με τη θεματική του εργαστηρίου, ενώ ταυτόχρονα θα καλλιεργήσουν γνώσεις και δεξιότητες που συνδέονται με τη Δημοκρατία. Επίσης θα έχουν συζήτηση, μεταξύ άλλων, με τον πρώην Πρωθυπουργό, Γ. Α. Παπανδρέου και τον Αντιπρύτανη του Πανεπιστημίου Πατρών, Καθηγητή Π. Δημόπουλο.

Πρόγραμμα του εργαστηρίου (pdf)