Εσπερίδα: Πάτρα Συνδεδεμένη Πόλη, 17/06/2022

Σε μια συνδεδεμένη πόλη όλες οι υποδομές και ο εξοπλισμός του αστικού τοπίου συνδέονται με τεχνολογίες IoT και η ψηφιακή αυτή διασύνδεση υποστηρίζει την αποτελεσματικότερη λειτουργία ευφυών συστημάτων. Ας γίνουμε λοιπόν μία πόλη συνδεδεμένη και έξυπνη, με βιώσιμες και ενεργειακά συνδεδεμένες γειτονιές, οικολογικά αποδοτική, ενεργειακά αυτάρκης, με μηδενικές εκπομπές, εξασφαλίζοντας την ενεργή συμμετοχή πολιτών και φορέων. Με την χρήση καινοτόμων πρωτοβουλιών, ας αξιοποιήσουμε τις νέες τεχνολογίες επιτυγχάνοντας την χρήση τους από τους πολίτες με στόχο την βελτίωση της καθημερινής μας ζωής.Ο φοιτητικός σύνδεσμος “ITS Student Chapter” σας προσκαλεί στην εσπερίδα “Πάτρα, Συνδεδεμένη Πόλη” η οποία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 17/06/2022 και ώρα 19:30 στην αίθουσα συνεδριάσεων του πολυχώρου του Δήμου Πατρέων – “Αγορά Αργύρη”. Στην εκδήλωση θα παρουσιασθούν οι ιδέες και το όραμα των φοιτητών του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών στην κατεύθυνση μετατροπής της Πάτρας σε Συνδεδεμένη Πόλη, και θα συζητηθούν οι ενέργειες στις οποίες έχουν προβεί φορείς με σκοπό να γίνει η πόλη μας Συνδεδεμένη Πόλη και από άποψη ενέργειας, κινητικότητας και ως κοινότητα.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος
Αθανάσιος Χ. Τριανταφύλλου