Η Ανθρώπινη Ιατρική στα χρόνια νοσήματα, 04/12/2023

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Δημόσια Υγεία» του τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Πατρών, και το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα «OAC-Connect Us» με την υποστήριξη των Συλλόγων «Άλμα Ζωής», «Φλόγα», «ΑγκαλιάΖΩ», Ξενώνα Ογκολογικών Ασθενών «ΕΛΠΙΔΑ» και την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία Παράρτημα Πάτρας, σας προσκαλούν στην 7η εκδήλωση «Η Δημόσια Υγεία στο Προσκήνιο» με θέμα «Η Ανθρώπινη Ιατρική στα χρόνια νοσήματα» που διοργανώνουν τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 18.00-21.00 στο Συνεδριακό Κέντρο Πανεπιστήμιου Πατρών.

Το συνοπτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης είναι:

18:00-18:20: Χαιρετισμοί

18:20-18:30: Παρουσίαση Π.Μ.Σ. Δημόσια Υγεία, πρόγραμμα OACCUs

18:30-18:40: Αριστείες των Πτυχιούχων ΠΜΣ

18:40-18:45: Παρουσίαση video για την επιβίωση από OACCUS

18:45-19.00: Πως το κράτος μπορεί να βρίσκεται δίπλα στο χρόνιο ασθενή, Χαράλαμπος Μπονάνος, Αντιπεριφερειάρχης Υγείας

19:00-19:30: Ανθρώπινη Ιατρική και Τεχνοπολιτισμός, Αθανάσιος Δρίτσας, Καρδιολόγος, Αναπλ. Διευθυντής, Τμήμα Αναίμακτης Καρδιολογίας, Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο, Συνθέτης και συγγραφέας, Fellow International Association of Music and Medicine (IAMM).

19.30-20.30: Ας μιλήσουμε με τους ογκολογικούς ασθενείς

Ογκολογικοί ασθενείς σε ανοικτή συζήτηση με τους γιατρούς τους.

Εισαγωγή: Γιώργος Καπετανάκης, Πρόεδρος Ελληνικής Ομοσπονδίας Καρκίνου

Συμμετέχουν ο καθηγητής παθολογίας – ογκολογίας Χαράλαμπος Καλόφωνος, η διευθύντρια Ογκολογικού Τμήματος «Αγίου Ανδρέα» Αθηνά Χριστοπούλου, ο καθηγητής ακτινοθεραπευτικής Δημήτριος Καρδαμάκης, ο καθηγητής Ψυχιατρικής Κωνσταντίνος Ασημακόπουλος, η προϊσταμένη του Ογκολογικού Τμήματος του ΠΓΝΠ Άννα Βήχα.

20:30: Βράβευση Χαράλαμπου Καλόφωνου από κ. Ζένια Σαριδάκη, Πρόεδρο Ογκολόγων-Παθολόγων Ελλάδας για την πολυετή προσφορά του στον ογκολογικό ασθενή.

20:45: Χορευτική Παράσταση «Κλεψύδρα» σε συνεργασία με το Εργαστήριο Σκηνικής Πράξης και Λόγου, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Υπευθ: Κάτια Σαβράμη, Αναπλ. Καθηγήτρια

21.00: Κλείσιμο Εκδήλωσης, δείπνο.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συμμετοχή σας

Εκ μέρους της Οργανωτικής Επιτροπής
Απόστολος Βανταράκης