Σεισμοί σε Τουρκία-Συρία, 05/04/2023

Οι πρόσφατοι σεισμοί σε Τουρκία – Συρία και οι επιπτώσεις τους

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει σεμινάριο που απευθύνεται σε προπτυχιακούς/ές και μεταπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες του Τμήματος, αλλά και ενδιαφερόμενους/ες άλλων Τμημάτων. Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 5 Απριλίου 2023 και ώρα 11:30 στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών στο αμφιθέατρο ΑΠΜ3.

Το πρόγραμμα του Σεμιναρίου έχει ως ακολούθως:

• 11:30-11:40 Καλωσόρισμα – Παρουσίαση Σεμιναρίου
  • 11:40-12:00 «Σεισμολογική περιγραφή της ακολουθίας: διαδικασία διάρρηξης, καταγραφές της εδαφικής κίνησης, το πριν και το μετά της σεισμικής επικινδυνότητας»
    Ζαφειρία Ρουμελιώτη, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Γεωλογίας
  • 12:00-12:20 «Επισκόπηση των αστοχιών γεωτεχνικού ενδιαφέροντος και η επιρροή των εδαφικών συνθηκών στη σεισμική κίνηση»
    Σταυρούλα Κοντοέ , Αν. Καθηγήτρια του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών
  • 12:20-12:40 «Οι κατασκευές οπλισμένου σκυροδέματος στο σεισμό Τουρκίας-Συρίας»
    Ευστάθιος Μπούσιας, Καθηγητής του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών
  • 12:40-13:00 Ερωτήσεις/συζήτηση

Δεν απαιτείται προεγγραφή για την συμμετοχή στην εκδήλωση.

O Πρόεδρος του Τμήματος και η Οργανωτική Επιτροπή.