Ευριπίδη Τρωάδες: Αναγνώσεις / Reading Euripides’ Troades, 05-06/05/2023

Διεθνές συνέδριο με τίτλο «Ευριπίδη Τρωάδες: Αναγνώσεις / Reading Euripides’ Troades» θα διεξαχθεί την Παρασκευή 5 και το Σάββατο 6 Μαΐου στο Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών και στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών, αντίστοιχα. Το Συνέδριο διοργανώνεται από το νεοσύστατο Ινστιτούτο Αρχαίου Θεάτρου του Πανεπιστημιακού Κέντρου Έρευνας & Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών και από το Π.Μ.Σ. του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών με τίτλο «Το αρχαίο ελληνικό θέατρο και η πρόσληψή του». Στο Συνέδριο θα μετάσχουν ως ομιλητές ακαδημαϊκοί μελετητές του Αρχαίου Θεάτρου και θα παρουσιαστούν ποικίλες πτυχές της ερμηνείας των Τρωάδων, αλλά και της πρόσληψης της τραγωδίας αυτής στην εποχή μας.

Η παρακολούθηση του συνεδρίου είναι ανοιχτή σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Το πρόγραμμα του συνεδρίου μπορεί να το δει κανείς εδώ:   Πρόγραμμα διεθνούς συνεδρίου «Τρωάδες»

Εκ μέρους της οργανωτικής επιτροπής του συνεδρίου
Καθηγητής Σ. Τσιτσιρίδης