Ανακοίνωση της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Πατρών

Η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Πατρών εκφράζει με απόλυτο τρόπο την καταδίκη της στις καταλήψεις:

* χώρων του Πανεπιστημίου
* του φοιτητικού εστιατορίου στο Ρίο

Όσοι προβαίνουν σε αυτές τις ενέργειες προσφέρουν κακές υπηρεσίες στnν υπεράσπιση του Ελληνικού Δημόσιου Πανεπιστημίου και ρίχνουν νερό στο μύλο όσων το επιβουλεύονται.

Ταυτόχρονα, η Σύγκλητος εκφράζει την ανησυχία της για τη συνέχιση λειτουργίας της σίτισης στο εστιατόριο στο Ρίο, μετά από τις συνεχιζόμενες ενέργειες που παρεμποδίζουν τον έλεγχο όσων σιτίζονται. Αποτέλεσμα είναι ο κίνδυνος μη σίτισης όσων τη δικαιούνται και σειρά άλλων προβλημάτων.

Η Σύγκλητος καλεί τους φορείς του Πανεπιστημίου και το πολιτικό σύστημα να πάρει θέση για τα παραπάνω.

Οι σιωπές αν συνεχίζουν να υπάρχουν είναι ένοχες και απέναντι στο Ελληνικό Δημόσιο Πανεπιστήμιο.

Ο σεβασμός στο Σύνταγμα και στους νόμους της χώρας είναι υποχρέωση όλων μας.

Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ

ΧΡΗΣΤΟΣ Ι. ΜΠΟΥΡΑΣ