Colloquium Νεοελληνικής και Συγκριτικής Φιλολογίας, 23/02/2024

Η Ειδίκευση Νεοελληνικής Φιλολογίας του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών “Σπουδές στην κλασική, βυζαντινή και νεοελληνική γραμματεία” και το Εργαστήριο Αρχειακών Τεκμηρίων και Τυπου του Τμήματος Φιλολογίας σας προσκαλούν στο COLLOQUIUM ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ, που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024, 18.00-19.30:

«“Nature’s Varied Favourite:” Visions of Greek Woodlands in Victorian Illustrated Travelogues»

Ο Sebastian Marshall, PhD (University of Cambridge), Cary Fellow στη Βρετανική Σχολή Αθηνών παρουσιάζει και συζητά εικόνες της Ελλάδας, όπως αποτυπώθηκαν στα ταξιδιωτικά ημερολόγια δυο βρετανών συγγραφέων και καλλιτεχνών που την επισκέφθηκαν στα μέσα του 19ου αιώνα.

Τη συζήτηση συντονίζει η Γεωργία Γκότση

Οργάνωση: Στέση Αθήνη – Γιάννης Παπαθεοδώρου