Εγκύκλιος ΥΠΕΣ: Μέτρα προστασίας υπαλλήλων για λόγους υγείας – Λειτουργία δημοσίων υπηρεσιών ενόψει του νέου επικείμενου καύσωνα

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΠΡΟΣ: Τα Μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με την αριθ. ΔΙΔΑΔ/Φ.69/235/οικ.12413/24-7-2023 (ΑΔΑ: ΨΞΖΣ46ΜΤΛ6-Ζ2Χ) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών στις υπηρεσίες, των οποίων η έδρα είναι σε περιοχή, όπου θα επικρατήσουν θερμοκρασίες ίσες ή μεγαλύτερες των 40 ℃, την Τρίτη και Τετάρτη, 25/7/2023 και 26/7/2023 θα εφαρμοστούν εκ νέου τα μέτρα και οι οδηγίες που περιλαμβάνονται στην αριθ. ΔΙΔΑΔ/Φ.69/233/οικ.11665/12-7-2023 εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΤΡ146ΜΤΛ6-ΨΣΒ).

Ως εκ τούτου προϋπόθεση για την εφαρμογή των έκτακτων μέτρων για την προστασία των ευπαθών ομάδων είναι η θερμοκρασία στον τόπο εργασίας να είναι ίση ή μεγαλύτερη των 40 ℃.

Σχετικά με τις θερμοκρασίες που θα επικρατήσουν στην πόλη που εδρεύουν Υπηρεσίες του Πανεπιστημίου, μπορείτε να ενημερώνεστε στον παρακάτω ιστότοπο της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπηρεσίας επιλέγοντας την επιθυμητή πόλη από το αναπτυσσόμενο μενού «Επιλέξτε Περιοχή».

Από τη Διεύθυνση Διοικητικών Υπηρεσιών
Πανεπιστημίου Πατρών